Un ginecolog din Ștefan Vodă, condamnat pentru neglijență soldată cu decesul unei paciente

Citește și:

Fostul șef al secției obstetrico-ginecologice a Spitalului Raional Ștefan Vodă a fost condamnat pentru încălcarea din neglijență a regulilor de acordare a asistenței medicale, faptă ce a dus la decesul unei paciente în 2022. Procurorii au declarat că vor contesta sentința.

Instanța l-a condamnat pe medic la 1 an și 6 luni de închisoare, cu interdicția de a exercita profesia de lucrător medical pentru 2 ani. Pedeapsa cu închisoarea a fost suspendată condiționat, fiind stabilit un termen de probă de 1 an, perioadă în care inculpatul este obligat să respecte condițiile impuse de organul de probațiune.

Potrivit Procuraturii, acuzatorii intenționează să conteste decizia cu apel, solicitând o pedeapsă mai aspră.

- Advertisement -

Cum s-a produs tragedia

Investigațiile au arătat că, în iunie 2022, medicul, responsabil de organizarea actului medical, de evaluarea pacienților și de aprobarea internărilor, a dat dovadă de neglijență profesională. Acesta a internat o femeie însărcinată de 28 de ani – cu sarcină cu risc sporit – într-o instituție medicală de nivel I, deși cazul necesita transferul într-un spital de nivel II sau III, specializat pentru situații complicate.

Pe parcursul internării, când gravida a acuzat scurgerea lichidului amniotic și dureri, medicul a decis să intervină chirurgical, efectuând o operație cezariană la fața locului. În timpul intervenției, manevrând instrumente înțepător-tăietoare, acesta a lezat artera uterină stângă și polul inferior al rinichiului drept al pacientei. Ulterior, starea femeii nu a fost monitorizată adecvat, iar sursa hemoragiei nu a fost identificată la timp, ceea ce a dus la agravarea rapidă a stării și la deces.

Expertiza medico-legală a concluzionat că încălcările admise de medic au provocat direct hemoragia masivă, șocul hemoragic și decesul pacientei.

Încercarea de mușamalizare

Procurorii au constatat că, ulterior incidentului, inculpatul a dispus completarea unor acte medicale cu date false pentru a ascunde neglijența și a crea impresia că intervenția a fost una urgentă, justificată de condiția pacientei.

Despăgubiri pentru familia victimei

Instanța a dispus încasarea în mod solidar, de la inculpat și de la IMSP „Spitalul Raional Ștefan Vodă”, a 400.000 de lei cu titlu de prejudiciu moral către succesorul victimei. De asemenea, au fost stabilite despăgubiri pentru întreținerea copiilor minori, în cuantum de 1/3 din salariul mediu lunar pe economie, până la atingerea majoratului.

Până la rămânerea definitivă a sentinței, inculpatul beneficiază de prezumția de nevinovăție.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...
  sursa: cursbnm.md