26°C
Cer fragmentat
Top știri

/VIDEO/ Angaja fictiv oameni la muncă în Norvegia. O moldoveancă de 42 ani, cercetată penal

O femeie de 42 ani este cercetată penal pentru escrocherie, după ce prin înşelăciune şi abuz de încredere ar fi încasat de la 18 persoane 100 de mii de lei.

Bănuita ar fi închiriat un oficiu în sectorul Botanica al capitalei și încheia contracte de angajare la muncă peste hotare (Norvegia) cu victimele, fără a-și onora obligațiunile contractuale.

În urma sesizării polițiștilor au fost dispuse percheziții la oficiul și domiciliul femeii, de unde au fost ridicate contracte, telefoane mobile și înscrisuri de ciornă – probe concludente urmăririi penale.

Femeia a fost arestată pentru 30 de zile, iar pentru fapta comisă riscă amendă de până la 67 500 lei sau închisoare de până la 5 ani.

Acțiunile de documentare au fost desfășurate de polițiștii de la Botanica, sub conducerea procurorilor Procuraturii mun. Chișinău- oficiul Botanica.

Dacă ați fost victima unei infracțiuni similare, sesizați organelor de drept.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
26 °C
Cer fragmentat Simte ca 26°C
Umiditate 59%
Vânt 29 km/h N
Presiune 1016 hPa
Prognoză 5 zile
Sâm
26°C
0%
Dum
21°C
0%
Lun
29°C
0%
Mar
35°C
0%
Mie
26°C
0%