31°C
Cer senin
Top știri

Un tânăr drogat a amenințat o farmacistă cu un cuțit, la Fălești. Ce pedeapsă cer procurorii

Procuratura raionului Fălești, a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată o cauză penală, în privința unui bărbat de 31 de ani, învinuit de tentativă de jaf și tâlhărie săvârșită cu aplicarea armei.

Procurorii i-au înaintat învinuirea  pe faptul că, la 24 septembrie 2023, pe timp de seară, acuzatul, aflându-se în orașul Fălești, fiind în stare de ebrietate narcotică, a intrat într-o farmacie cu scopul de a comite un atac tâlhăresc. A încercat să creeze impresia că se uită la vitrine, după care, a scos un cuțit și a amenințat farmacista solicitând banii din aparatul de casă. Farmacista i-a deschis caseta, iar acuzatul, fiind grăbit, a reușit să sustragă bani în sumă de 5 831 lei. 

Același învinuit, anterior comiterii faptei, în aceeași zi, aflându-se lângă un bancomat din orașul Fălești, unde două persoane (mama și fiica) alimentau cardul, a smuls 2 bancnote de 50 de euro din mâinile victimei, dar nu a reușit să sustragă banii din motiv că mama acesteia i-a smuls înapoi. Învinuitul imediat a părăsit locul comiterii infracțiunii. 

Acesta și-a recunoscut integral vinovăția pentru faptele de care a fost acuzat.

În privința învinuitului, a fost aplicată măsura preventivă – arestarea preventivă pe un termen de 30 de zile.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
31 °C
Cer senin Simte ca 29°C
Umiditate 23%
Vânt 5 km/h SV
Presiune 1015 hPa
Prognoză 5 zile
Lun
31°C
0%
Mar
33°C
0%
Mie
26°C
0%
Joi
25°C
0%
Vin
26°C
0%