Un deținut al penitenciarului din Soroca și complicele său din libertate, asigurau alți deținuți cu droguri. Este vorba despre droguri de tip marijuana, hașiș, precum și pastile cu efect psihotrop. Procurorii anunță trimiterea acestora în judecată.
Faptele au avut loc începând din noiembrie 2022 și au continuat în primele patru luni ale lui 2023. Astfel, deținutul de 33 de ani, care-și ispășește din 2022 pedeapsa pentru jaf, furt și trafic de droguri a coordonat din interiorul penitenciarului o schemă ilegală prin care primea ilegal droguri pentru colegii deținuți, prin metoda aruncării peste edificiile de pază ale penitenciarului.
Schema a fost implementată cu ajutorul unui amic de 28 de ani, fost condamnat al aceluiași penitenciar, aflat în libertate din 2021, trimis acum și el în judecată de procurori. Acesta venea cu taxiul în apropierea penitenciarului, apoi arunca drogurile peste gardul acestuia, în interior.
Potrivit Codului Penal, pentru trecerea ilegală a obiectelor în penitenciar și traficul de droguri comis în cadrul grupurilor criminale organizate este prevăzută pedeapsa cu închisoarea până la 15 ani.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

