11 morți după erupția unui vulcan în Indonezia. Cine sunt victimele

Citește și:

Unsprezece alpinişti au fost găsiţi morţi, luni, în Indonezia, în urma erupţiei vulcanului Marapi, a anunţat un oficial. Căutările pentru găsirea a 12 persoane dispărute au fost oprite temporar din motive de siguranţă, relatează stirileprotv.ro

Trei supravieţuitori au fost găsiţi luni împreună cu trupurile celor 11 alpinişti, dintre cei 75 de oameni care se aflau în zonă în momentul erupţiei, a declarat Jodi Haryawan, purtător de cuvânt al echipei locale de căutare şi salvare.

Vulcanul de 2.891 de metri a erupt duminică, aruncând cenuşă până la 3 km în aer. Autorităţile au ridicat nivelul de alertă la al doilea cel mai ridicat şi au interzis locuitorilor să se apropie la mai puţin de 3 km de crater.

- Advertisement -

Imaginile video au arătat un nor uriaş de cenuşă vulcanică răspândit pe cer şi maşini şi drumuri acoperite de cenuşă.
Luni avea loc o mică erupţie, iar căutările au fost suspendate, a precizat Jodi. „Este prea periculos dacă vom continua căutările acum”, a adăugat el.

Au fost evacuaţi luni 49 de alpinişti din zonă, iar mulţi dintre ei au fost trataţi pentru arsuri, a precizat el.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md