Doi soți din Republica Moldova, ambii șoferi pe TIR, au încercat să fenteze coada de mașini de la Vama Albița, însă au rămas blocați într-un sat

Citește și:

Doi șoferi moldoveni, soț și soție, au avut o noapte de pomină sâmbătă seara, când, hotărâți să „fenteze” coada de kilometri, formată de la vama Albița spre Huși, au încercat să găsească o soluție inedită în acest sens, scrie vremeanouă.ro.

Fără a ține cont că fiecare conducea câte o cisternă cu combustibil și plimbau, practic, după ei două bombe pe roți, prin întuneric, pe drumuri de țară pe care nu le cunoșteau, cei doi soți moldoveni, s-au hotărât ca de la Crasna să o apuce spre Vaslui, ca să ajungă prin Ciortești, iar apoi la Bunești Averești, după care prin Arsura și Ghermănești, să se oprească la vama Albița și să le ia astfel fața camionagiilor care stăteau la coada imensă.

Numai că socoteala nu s-a potrivit deloc cu traseul complet nerecomandabil pentru asemenea vehicule, mai ales că pe la Bunești ninsese bine și mai era și polei pe drumuri. Au orbecăit pe drumul îngust de numai 5 metri și jumătate de la Bunești, iar în panta spre Armășeni soțul, care se afla la volanul primei cisterne, nu a putut urca mai mult de vreo 700 de metri, derapând și, la un moment dat, răsucindu-se și blocând complet drumul.

- Advertisement -

Salvarea moldovenilor însă a venit de la o altă familie de șoferi de camion din Bunești, tot soț și soție, care au venit cu un tractor și i-au ajutat să iasă din impas. Moldovenii au făcut, așadar, cale întoarsă și au ajuns de unde au plecat, tot la coada de care au fugit, ocolind județul.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md