Autorități: Leii africani plimbați în pădurea din Ștefan Vodă au fost aduși în țară prin contrabandă. Serviciul Vamal a deschis o anchetă

Citește și:

Leii care au fost plimbați într-un parc din Ștefan Vodă au fost aduși în țară prin contrabandă. Despre aceasta a declarat pentru AGORA șeful Inspecției pentru Protecția Mediului, după ce pe rețele au apărut noi imagini în care unul dintre lei ar fi încercat să atace o persoană. Mai mult, Serviciul Vamal a deschis o anchetă pe caz, iar proprietarul animalelor riscă dosar penal.

Cei doi lei care au fost plimbați într-o pădure din Ștefan Vodă au fost introduși în țară prin contrabandă. Despre aceasta a declarat Ion Bulmaga, șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului, pentru AGORA.

Asta după ce în mediul online au apărut noi imagini în care unul dintre acești lei ar încerca să atace un om. În video vedem cum proprietarul animalelor îndeamnă pe prietenul său să stea doar cu fața la animal.

- Advertisement -

Totodată, Bulmaga a declarat că în această privință există o problemă, pentru că nici o asociație care deține o colecție zoologică și nici chiar Grădina Zoologică, nu pot prelua leii. Însă, pe durata anchetei, felinele vor fi retrase de la stăpân și vor fi plasate în volieră.

Din câte noi cunoaștem, puiul de leu african a fost introdus în țară prin contrabandă. Ulterior serviciul vamal a deschis o anchetă în vederea deschiderii unui dosar penal. Acum așteptăm ca serviciul vamal să ne informeze la ce etapă se află urmărirea penală. Problema cea mare cu care ne confruntăm la moment este că nici o asociație care deține o colecție zoologică, nici chiar Grădina Zoologică, nu pot prelua acest pui de leu. Totuși, am ajuns la un numitor comun ca până vor fi găsite soluții și cât merge ancheta la serviciul vamal, felinele să fie păstrate în volieră”, a declarat Ion Bulmaga, șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului.

Autorul postării de pe rețele afirmă că animalele ar trebui să fie luate de la stăpân și să fie plasate în locuri specializate unde de feline vor îngriji persoane calificate.

Dacă se întâmplă o tragedie, și în aceste circumstanțe șansele sunt de 99%, Inspectoratul de Mediu și Ministerul Ecologiei vor fi primii vinovați. […] Leul trebuie luat urgent, trebuie contactate organizații internaționale și animalele să fie transmise profesioniștilor pentru îngrijiri în condiții normale„.

CONTEXT. Anterior, pe 28 decembrie, în mediul online au apărut imagini în care doi lei africani au fost scoși la plimbare într-un parc din Ștefan Vodă. AGORA a contacta Inspectoratul pentru Protecția Mediului. Responsabilii afirmă că persoana a fost identificată, iar pe caz urmează să se stabilească toate detaliile. Bărbatul ar putea primi o amendă de la 600 la 900 de lei.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md