/VIDEO/ Bilanțul persoanelor decedate în atacul terorist din Rusia se ridică la 60. Putin a convocat Consiliul de Securitate

Citește și:

Bilanțul persoanelor decedate în atacul terorist din nord-vestul Moscovei se ridică la 60. Alte 150 de persoane au fost rănite, după ce cel puțin cinci atacatori care purtau costume de camuflaj, au deschis focul asupra miilor de oameni în sala de concerte „Crocus City Hall”.

Serviciul Federal de Securitate al Rusiei a declarat vineri seara că au avut loc împușcături și incendiu la „Crocus City Hall” în Krasnogorsk, în apropierea graniței nord-vestice a Moscovei, înainte de concertul unei trupe muzicale.

La ora 9.00 a zilei de sâmbătă, incendiul din clădire încă nu a fost lichidat. Pe parcursul nopții, circa 500 de pompieri au fost mobilizați.

- Advertisement -

Vladimir Putin a convocat Consiliul de Securitate, iar autoritățile ruse fac apel către populație să doneze sânge pentru victimele atacului.

La ambasada Rusiei din Chișinău, consulatele de la Tiraspol, dar și la alte misiuni diplomatice ale Rusiei din lume sunt aduse flori și lumânări.

Oamenii au postat pe rețelele de socializare video-uri din timpul atacului armat. Atenție, urmează imagini care vă pot afecta emoțional.

https://t.me/tvnord/11250

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md