Unul dintre cei mai de temut criminali din România, eliberat după 25 de ani de închisoare

Citește și:

Grigore Bota, unul dintre cei mai cunoscuți criminali din România, urmează să fie eliberat în scurt timp. A stat în spatele gratiilor 25 de ani pentru uciderea cu brutalitate a mai multor persoane fără adăpost din Baia Mare, notează protv.ro.

Acesta, acum în vârstă de 65 de ani, a fost încarcerat în august 2000, ca unul dintre cei mai de temut criminali. El a recunoscut că a ucis trei persoane iar in timpul procesului anchetatorii au reusit să dovedească că el este autorul a șapte crime. În realitate, Bota a fost suspect că ar fi autorul a 11 crime, toate comise într-un mod sadic care a îngrozit o țară întreagă la acea vreme.

Acesta își alegea victimele dintre oamenii fără adăpost, îi obliga să întrețină relații sexuale, apoi îi lovea fără încetare până îi lăsa fără viață. Cadavrele erau lăsate în zone ferite.

- Advertisement -

Deși inițial a fost condamnat la inchisoare pe viață, Grigore Bota a obținut reducerea pedepsei la 25 de ani.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

Sursa: PROTV.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md