La Bălți s-a desfășurat Gala Nordului, un eveniment care a unit mai mulți antreprenori, organizat în sprijinul renovării spitalului din oraș.
ALEXANDRU CRESTIAN, antreprenor: „Astăzi 20 de oameni, data viitoare 40, 50, adică eu cred că lucrurile se pot schimba. Este binevenit ca noi să auzim îndemnul, să auzim rugămintea, dacă pornim campania, un euro este o ceașcă de cafea, nu e atât de mult, da. Îndemnul meu, respectiv este pentru aceea ca noi să…, cât de puțin, de la 10, 20, 30 de persoane și mai sus să venim cu un aport.”
ION GRECU, antreprenor: „Un asemenea eveniment este foarte important deoarece, adică trebuie cumva să ajutăm spitalele, grădinițele, să facem ceva pentru copii noștri, pentru viitorul nostru, pentru părinții noștri care o duc mai greu. Eu cred că e foarte important să ne întâlnim și să hotărâm ceva.”
Evenimentul a fost organizat de președinta Asociației MAD-Aid, Victoria Dunford.
VICTORIA DUNFORD, președinta Asociației MAD-Aid: „Noi ca Asociație MAD-Aid pe care am fondat-o cu 12 ani în urmă, am făcut foarte multe proiecte de infrastructură în Republica Moldova, dar de anul trecut am început să renovăm capital secție după secție. Și am renovat la Institutul Mamei și Copilului, o secție, chirurgia nou-născuți total, acum suntem în renovare la două secții. Începând cu 2025 venim în Bălți și tot așa secție după secție vrem să renovăm total spitalul din Bălți și o să începem cu secția de neurochirurgie, secția de copii și tot așa mai departe una după alta.”
GHEORGHE BRÎNZA, directorul Spitalului Clinic Bălți: „Este important prin faptul că, sper eu vom avea posibilitatea să mai renovăm careva spații pentru pacienții noștri, pentru binele angajaților, pentru binele populației din nord până la urmă. Sperăm să mai aibă loc aceste evenimente, nu numai pentru medicină dar și pentru învățământ, pentru alte instituții care oricum duc la binele populației.”
Spitalul Clinic Bălți gestionează peste 30 de secții unde pot fi tratați pacienții.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.


[…] „Astăzi 20 de oameni, data viitoare 40, 50, adică eu cred că lucrurile se pot schimba. Este binevenit ca noi să auzim îndemnul, să auzim rugămintea, dacă pornim campania, un euro este o ceașcă de cafea, nu e atât de mult, da. Îndemnul meu, respectiv este pentru aceea ca noi să…, cât de puțin, de la 10, 20, 30 de persoane și mai sus să venim cu un aport”, zice Alexandru Crestian, antreprenor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md. […]