Călin Georgescu și Elena Lasconi s-au adresat moldovenilor cu cetățenia română. Ce au declarat cei doi candidați

Citește și:

Candidații turului doi al alegerilor prezidențiale din România, Călin Georgescu și Elena Lasconi, s-au adresat moldovenilor cu cetățenia română.

Aș dori să mă adresez și fraților noștri din Moldova. Dragii mei, vă spun doar un singur lucru, de la Nistru până la Tisa, suntem în aceeași mare horă românească. De-aceea, vă spun vouă, frați moldoveni, veți avea sprijinul nostru, al meu personal pentru orice credeți că este în interesul vostru ca țară”, a declarat Călin Georgescu

Între timp, candidata USR, Elena Lasconi a făcut un apel la moldoveni să-și salveze frații români.

- Advertisement -

Mă adresez vouă, cetățenilor români din Republica Moldova, dar și moldovenilor din diaspora. Ați arătat, că, atunci când sunteți uniți, v-ați ținut țara pe calea pro-europeană. Vă rog acum să faceți asta și pentru frații voștri. Să țineți România pe același parcurs spre Vest, spre Uniunea Europeană și NATO”, a afirmat Elena Lasconi.

În total, în primul tur al alegerilor prezidențiale din România au votat aproximativ 81 de mii de moldoveni cu cetățenia română.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md