/INFOGRAFIC/ Malul drept este asigurat cu energie electrică pentru toată luna ianuarie

Citește și:

Moldovenii care locuiesc pe malul drept al Nistrului vor fi asigurați cu energie electrică suficientă pe parcursul lunii ianuarie 2025.  Astfel, pentru luna curentă, SA Energocom va suplini necesarul de consum de energie electrică al Republicii Moldova cu producție locală și cu importuri din România.

„Se preconizează că centralele termice din Chișinău și Bălți vor genera peste 127 mii MWh (ceea ce constituie circa 28% din consum), în timp ce 46 mii MWh ar urma să constituie energie regenerabilă (atât de la instalațiile care au tarif fix stabilit de ANRE, cât și cele de pe piața liberă), însumat reprezentând aproximativ 10%.  Sursele de energie regenerabile însă depind de condițiile meteo și nu pot fi contabilizate ca surse sigure și continue”, se arată în comunicat.

- Advertisement -

Potrivit informațiilor oficiale, 62% din volumul necesar vor reprezenta importuri din România, dintre care cea mai mare parte va fi energia cumpărată pe bursa română OPCOM. De pe OPCOM urmează să fie achiziționați peste 178 mii de MWh (echivalentul a 39% din necesar), iar în baza contractelor bilaterale – alți 105 mii MWh (23%).

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cod galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

Serviciile meteorologice au emis marți, 23 iunie 2026, o avertizare de Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul...

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...
  sursa: cursbnm.md