Nemerenco despre decesul gravidei de la Edineț : „Rata de supraviețuire e infimă – câteva procente”

Citește și:

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, într-o postare pe pagina sa pe Facebook, a comentat decesul matern a femeii de 32 de ani din raionul Edineț.

Ministra susține că moartea a fost cauzată de „embolie cu lichid amniotic”.

„În timpul travaliului se înregistrează stop cardiac. Preventiv se presupune (de membrii comisiei care au analizat cazul la minister vineri) că a fost cauzat de embolie cu lichid amniotic. Așa cazuri se înregistrează unul la 20 mii de nașteri, și rata de supraviețuire e infimă – câteva procente.”, a scris Ministra Nemerenco.

- Advertisement -

Totuși, se așteaptă analizele histologice și finalizarea anchetei.

„Rezultatul final îl vom avea doar după analizele histologice și finalizarea anchetei care va urmări tot parcursul gravidei și aspectele medicale. S-ar putea să apară alte nuanțe. Astfel nu am niciun drept nici să apăr, nici să judec pe cineva. Ne vom abține pînă la finalizarea anchetei, cât și expertizei medico-legale.”, a adăugat Ala Nemerenco.

Amintim că, o tânără gravidă în vârsta de 32 de ani a decedat în maternitatea de la Edineț. Rudele femeii acuză medicii de neglijență.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md