/VIDEO/ Este sau nu nevoie de numirea unui nou Ministru al Energiei

Citește și:

De două luni de zile, în Republica Moldova lipsește Ministrul Energiei, după ce, Victor Parlicov, a fost demis. Între timp, Prim-Ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean se ocupă de acest portofoliu, până la numirea unei noi candidaturi. Oamenii din nordul țării au păreri împărțite privind necesitatea numirii unui Ministru al Energiei.

„Țara are nevoie de oameni mari. Fiecare ministru are funcția lui și specificul lui de a, sunt miniștri de economie, sunt miniștri pe electricitate, fiecare ministru are funcția lui și îmi pare mie că trebuie din lume ales și să fie un om exemplar pentru toți.”

„Prim-ministrul nu poate să le conducă pe toate. Asemenea calități ca Parlicov, iată așa calități. Este politică, deoarece el este un specialist foarte bun, toți o recunosc, dar, cel mai probabil, el singur a plecat. El este rațional, adecvat, patriotul țării sale la general vorbind, eu cred că, la noi în Moldova sunt puțini specialiști anume în domeniul energiei.”

- Advertisement -

„Nu, nu este nevoie, pentru că, eu cred că, el nu va face nimic absolut, cred că, este mai bine ca, Recean să se ocupe, ei au început cu criza energetica, acum ei să o gestioneze, așa că, consider că, nu trebuie.”

Prim-Ministrul Dorin Recean a declarat că este în căutarea unei posibile candidaturi.

DORIN RECEAN, prim-ministrul Republicii Moldova: „Eu sunt în proces de a identifica o persoană care să conducă acest minister, el este un minister strategic, după cum vedem, sectorul energetic este în atenția Guvernului, securitatea energetică, am observat este și componenta securității naționale și imediat ce identificăm un ministru sau o ministră o vom nominaliza.”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat pentru TV 8 că fotoliul nu a fost ocupat până acum din cauza lipsei unei persoane care va fi gată să-și asume toate responsabilitățile în plină criză.

MAIA SANDU, președinta Republicii Moldova: „Eu cred că, este un subiect extrem de important și este firesc ca, prim-ministrul să ocupe și să acorde mult timp, este firesc să fie identificat un ministru și să fie numit, dar, în lipsa acestui ministru eu vreau să spun că, guvernul s-a descurcat bine.Sunt oameni care se potrivesc dar, care, nu sunt interesați în serviciul public, sunt oameni care nu vor să vină în mijlocul unei crize, deci, sunt diferite momente, dar, sunt sigură că, prim-ministrul va veni curând cu o candidatură.”

Din 16 decembrie 2024, în Republica Moldova este instituită stare de urgență în legătură cu situația din sectorul energetic, pentru o perioadă de 60 de zile.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md