20°C
Cer senin
Top știri

Un nou ajutor din partea Uniunii Europene. Domeniile vizate

Parlamentul European și statele membre ale UE au convenit asupra unui nou plan de sprijin pentru Moldova.

Noul mecanism de 1,9 miliarde de euro este destinat accelerării reformelor socio-economice ale Moldovei și avansarea integrării în Uniunea Europeană.

Din acest ajutor, 520 de milioane sunt sub formă de granturi, iar 1,5 miliarde de euro sunt împrumuturi cu dobândă redusă.

Mecanismul mai prevede o pre finanțare de 18 la sută din totalul sprijinului permițând o mobilizare rapidă a resurselor.

20% din grant vor întări instituțiile Moldovei prin sisteme de guvernanță digitală, formarea funcționarilor publici și reformele judiciare.

Pentru a asigura o monitorizare parlamentară completă, acordul stabilește un dialog între Parlament și Comisie, pentru a revizui periodic progresul implementării.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
20 °C
Cer senin Simte ca 19°C
Umiditate 53%
Vânt 6 km/h N
Presiune 1017 hPa
Prognoză 5 zile
Mar
34°C
0%
Mie
37°C
0%
Joi
39°C
0%
Vin
36°C
0%
Sâm
32°C
0%