/VIDEO/ Municipiul Bălți, pe locul doi după numărul de infracțiuni. Ce spun bălțenii despre aceste date

Citește și:

Conform datelor Ministerului Afacerilor Interne, în anul 2024, pe teritoriul Republicii Moldova au fost înregistrate 24,6 mii infracțiuni. După numărul infracțiunilor, municipiul Bălţi este pe locul doi, fiind întrecut de municipiul Chișinău și urmat de Cahul și Orhei.

Chișinău 29,2% din numărul total
Bălți 5,5% din numărul total
Cahul 2,9% din numărul total
Orhei 2,3% din numărul total

Fiecare a patra infracțiune înregistrată în Republica Moldova a fost săvârșită în locuri publice. Unii bălțeni consideră că aceste cifre sunt alarmante și ar trebui luate mai multe măsuri pentru a spori securitatea cetățenilor, iar alții au declarat că sunt în siguranță în oraș.

„Trebuie să lucreze poliția, altceva nimic. Ei trebuie să lucreze și să ia măsuri.”

„Chiar la BAM nu de mult am citit în Facebook, am avut un așa incident tragic. Să fie mai serioși, să se atârne, să supravegheze purtarea tineretului.”

- Advertisement -

„A fost un așa oraș frumos, așa oameni buni trăiau aici moldovenii au devenit alți oameni, erau învățați, dar, mai în scurt, orașul se distruge.”

„Parcă este sigur, eu probleme nu am. Nu am observat. Regulile de circulație să se îndeplinească.”

„Eu cred că pentru mine este sigur, eu dimineața mă trezesc și merg la lucru și la ora 17:00 vin de la lucru acasă și nu merg și caut aventuri, dar cine caută, acela le găsește.”

Potrivit datelor Biroului Național de Statistică, în țară, numărul infracțiunilor săvârșite este în creștere cu 2,5% comparativ cu anul 2023. Rata infracționalității, în anul 2024, a constituit 102 infracțiuni la 10 mii locuitori, comparativ cu 99 infracțiuni în anul 2023.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md