Deschiderea consulatelor noi din SUA. Ce au scris Maia Sandu și Igor Grosu

Citește și:

Republica Moldova a deschis doi noi consulate în Statele Unite ale Americii. Una la Chicago și a doua la Sacramento. Măsura vine în sprijin cetățenilor moldoveni stabiliți în SUA.

Maia Sandu a subliniat efortul Guvernului de a deschide noi oficii consulare acolo, unde este cea mai mare nevoie de ele.

„Așa cum am promis, Republica Moldova are acum două consulate noi în Statele Unite – la Chicago și Sacramento. Ele vor aduce cetățenii noștri din SUA mai aproape de serviciile de care au nevoie. Mai puține drumuri, mai multă grijă față de oameni”, a declarat președinta Maia Sandu.

- Advertisement -

În timp ce, Igor Grosu, aflat la Chicago, a fost prezent la deschiderea unuia dintre oficiile consulare.

„Am promis și am făcut! După ani mulți de așteptare, Drapelul Republicii Moldova a fost arborat la sediul noului Consulat din Chicago. M-am bucurat să văd că la mii kilometri distanță de țară, moldovenii demonstrează că pot reuși oriunde, fără să-și uite rădăcinile”, a declarat președintele Parlamentului Igor Grosu.

Autoritățile estimează că, în SUA ar fi în jur de 60 de mii de cetățeni moldoveni.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md