14°C
Cer senin
Top știri

/VIDEO/ 1 mai la Sadovoe – între muncă și sărbătoare: „Ne odihnim, dar dacă avem de prășit, ne ducem la muncă.”

Locuitorii din nordul țării sărbătoresc diferit Ziua Muncii. În timp ce unii consideră că este o zi în care trebuie să se odihnească, alții preferă să o petreacă muncind

„Lucrăm, sunt în locul soțului la pază pe câteva ore. – Dar totuși se simte acest spirit de sărbătoare în sat? Nu, în sat, nu, s-au terminat sărbătorile. – Munca este pe primul loc? Munca este pe primul loc.”

„Când ne odihnim, dar dacă avem de prășit, ne ducem la prășit, avem grădini, avem. – Deci sărbătoarea, este sărbătoare, dar lucrul este mai important? Da, lucrul este mai important, se spune că o zi de primăvară, hrănește un an.”

„Lucră, noi avem foarte mult de lucru, pe deal, peste tot, astăzi mergem puțin de dimineață în oraș, dar… – În general. În general, după masă vom lucra. Este ziua muncii, este o sărbătoare mare și frumoasă, noi prețuim, dar lucrăm.”

Între timp alții preferă să se bucure de o zi de odihnă și privesc cu nostalgie despre ziua de 1 mai din periaoda sovietică

„– Dumneavoastră lucrați în această zi sau vă odihniți? Ne odihnim, în dependență de oamenii care și unde lucrează. – Dumneavoastră preferați odihnă? La Sadovoe, majoritatea oamenilor se odihnesc.”

„Ziua muncii, 1 mai, oamenii ieșeau la sărbătoare. – Dar acum? Cu drapele roșii, totul era bine. Eu în general sărbătoresc, eu sunt din generația veche, eu m-am născut în URSS.”

„Se odihnesc. – Dumneavoastră cum preferați? Noi suntem pensionari, pe noi nu ne afectează, dar așa cum se sărbătorea înainte 1 mai, nu va fi mai mult. – Dar cum era înainte? Toți se duceau la demonstrație și la orașe și la sate, frumos, festivități, la pădure se duceau, 1 mai întâlneau.”

În anul 1889, Congresul Internaționalei Socialiste a decretat ziua de 1 mai ca Ziua Internațională a Muncii

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
14 °C
Cer senin Simte ca 14°C
Umiditate 78%
Vânt 5 km/h NE
Presiune 1020 hPa
Prognoză 5 zile
Lun
23°C
0%
Mar
33°C
0%
Mie
26°C
0%
Joi
25°C
0%
Vin
25°C
0%