„Pune în pericol sănătatea și siguranța participanților”. MEC despre balul absolvenților de la GagauziyaLand

Citește și:

Ministerul Educației și Cercetării atrage atenția directorilor instituțiilor de învățământ din UTA Găgăuzia asupra responsabilității personale pe care o au în cazul implicării în organizarea sau participarea la evenimentul „Balul Absolvenților al Găgăuziei 2025”, planificat pentru data de 21 iunie 2025, în parcul de distracții „GagauziyaLand” din satul Congaz.

Subliniem că acest obiectiv nu a fost dat în exploatare în condițiile prevăzute de lege, ceea ce pune în pericol sănătatea și siguranța copiilor și cadrelor didactice. Mai mult, în incinta acestui parc au avut loc deja incidente grave, soldate cu vătămări corporale, care fac în prezent obiectul unor anchete penale.

Având în vedere aceste circumstanțe, Ministerul interzice trimiterea elevilor la acest eveniment și solicită tuturor instituțiilor de învățământ să se abțină de la orice formă de implicare în organizarea sau desfășurarea de activități în locații care nu dispun de autorizațiile legale necesare.

- Advertisement -

Reamintim că directorii și cadrele didactice au obligația legală de a asigura protecția, sănătatea și siguranța elevilor în cadrul tuturor activităților extracurriculare. Nerespectarea acestor obligații atrage răspunderea personală, conform legislației în vigoare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md