Creștinii ortodocși din Republica Moldova îi sărbătoresc astăzi pe Sfânta Mironosiță Maria Magdalena și pe Sfântul Mucenic Foca.
Maria Magdalena este cunoscută pentru devoțiunea ei profundă față de Mântuitorul Iisus Hristos. A fost alături de El în timpul patimilor și a rămas lângă Cruce, sprijinind-o pe Maica Domnului în momentele de suferință. Cu timpul, a devenit un simbol al fidelității și al iubirii profunde, fiind cinstită de toate popoarele ortodoxe.
Potrivit Evangheliei, Maria Magdalena a fost cea care a adus apostolilor vestea învierii lui Hristos. La rândul său, Sfântul Mucenic Foca a murit în chinuri pentru credinţa în Iisus. În tradiţia populară, el este responsabil de arşiţă şi foc.
Sfântul Mucenic Foca, episcop de Sinope, a trăit în timpul împăratului Traian și s-a remarcat prin viața sa neprihănită, faptele bune și curajul cu care a mărturisit credința în Hristos. Este un exemplu de tărie spirituală și de slujire devotată în numele credinței.
Sfântul Foca, pomenit astăzi în calendarul creştin-ortodox, face parte, conform percepţiei populare, din triada “Ilie, Pălie şi Foca”. Despre Foca se zice că este cel care răspunde de incendiile şi arşiţa care pârjolesc câmpurile cu grâne, sărbătoarea ţinându-se în popor de frica focului, dar şi a bolilor.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

