Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău, intră în modernizare: investiție de 700 milioane lei din fonduri proprii

Citește și:

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău va trece, începând cu acest an, printr-un amplu proces de modernizare și extindere a terminalului de pasageri, finanțat integral din veniturile proprii ale întreprinderii. Proiectul, în valoare de peste 700 milioane de lei, este o premieră în domeniul infrastructurii aeroportuare gestionate de stat, fără investiții externe sau împrumuturi.

Lucrările de construcție vor începe imediat ce va fi desemnată, prin licitație publică, compania de construcție. Finalizarea este planificată pentru sfârșitul anului 2026.

„Această investiție nu este doar în infrastructură, ci în experiența fiecărui pasager. Extinderea va reduce aglomerația și va îmbunătăți condițiile, fără a afecta activitatea zilnică a aeroportului”, a declarat Sergiu Spoială, administratorul interimar al aeroportului.

- Advertisement -

Ce aduce nou proiectul?

  • extinderea zonelor check-in și bagaje
  • construirea unei noi aripi pentru zona de plecări
  • integrarea tehnologiilor FAST TRACK, ABC gate-uri, self-service pentru bagaje
  • extinderea spațiilor de așteptare și a business lounge-ului
  • facilități noi: terasă acoperită, cabine de duș, zone de relaxare

Proiectul este realizat de Organizația pentru Amenajarea Teritoriului, Urbanism, Construcții și Locuințe (OATUCL), la cererea aeroportului. Potrivit directorului OATUCL, Nicolae Lupușor, accentul este pus pe optimizarea fluxului de pasageri și digitalizarea proceselor.

„Aceasta este dovada clară a unei administrări transparente. Aeroportul este printre cele mai profitabile companii de stat. Urmează un concurs public pentru desemnarea unui manager permanent”, a precizat Valerian Bobu, director general adjunct al APP.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md