O femeie însărcinată a adus pe lume un băiețel chiar în ambulanță, asistată de două echipe de medici de urgență, pe 22 august în raionul Soroca.

La ora 14:23, rudele au solicitat intervenția Serviciului de Asistență Medicală Urgentă, după ce gravida de 41 de ani a intrat în travaliu.
Prima echipă PAMU Vărăncău a constatat contracții frecvente și a chemat în ajutor o echipă AMU specializată.
Datorită intervenției prompte și îngrijirii medicale calificate, la ora 15:19, femeia a născut un băiețel sănătos, cu o greutate de aproximativ 3 kg și scor Apgar 7-8.
Lăuza și nou-născutul au fost transportați în siguranță la Maternitatea Spitalului Raional Soroca, în stare satisfăcătoare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

