/VIDEO/ Seniorii se pregătesc cu emoții și pasiune pentru Festivalul „Bunica și Bunelul Fest”

Citește și:

Au mai rămas zile numărate până la Festivalul „Bunica și Bunelul Fest”, ediția a VIII-a, iar emoțiile și pregătirile sunt în toi. Seniori din mai multe localități din nordul țării repetă dansuri, pregătesc melodii, expoziții și meșteșuguri, pentru a aduce pe scenă tradițiile și bucuria vârstei de argint.

Seniorii din Ciuciulea, raionul Glodeni, își pregătesc cu emoție dansurile pentru Festivalul „Bunica și Bunelul Fest”, transformând repetițiile într-o adevărată sărbătoare a tradițiilor și bucuriei de a fi împreună.

- Advertisement -

ELENA PASCARI: „Vreau să vă zic că avem emoții foarte mari, pentru că acesta este un eveniment foarte responsabil, un eveniment frumos, un eveniment unde se întâlnește foarte multă lume frumoasă, un eveniment care este ca un schimb de experiență între noi și învățăm foarte multe lucruri de acolo.”

ELENA MACARI: „Pregătim două melodii, pregătim un dans moldovenesc. Participăm la toate numerele, ne străduim ca să luăm și noi măcar câte ceva lucruri premiante.”

Pentru seniorii din Horodiște, raionul Rîșcani, repetițiile sunt o parte importantă din viață, de la care nu lipsesc niciodată.

TAMARA CEBAN: „Și așa, zi de zi, când sunt plănuite repetițiile, ne adunăm și petrecem aceste repetiții. Necătând că suntem la așa o vârstă. Cu noi puteri, cu noi cunoștințe, cu noi interese, cu noi abilități și încercăm să facem lucruri frumoase, să trecem peste aceste obstacole. Este o activitate foarte binevenită, unde se întâlnesc seniorii din toate localitățile țării. Își arată abilitățile, cunoștințele, e foarte frumos, e binevenit, e o distracție plăcută și îl așteptăm cu mare drag”.

La proba „Miss & Mister Bunica și Bunelul”, Nina Iacubovschi care este împreună cu soțul său Iosif, cu care sunt împreună de 52 de ani, a povestit cu emoție începuturile poveștii sale de dragoste.

NINA IACUBOVSCHI: „Eu eram tânără, aveam 19 ani. Încolo, încoace, și el repara. Da. Și dintr-așa s-a iscat o dragoste între noi. Ne-am întâlnit doi ani, după aceea ne-am căsătorit. La 21 de ani am născut primul copil și în trei ani am născut fata a doilea. Când cu bine, când cu rău, în familie sunt de toate”.

Cu proba de muzică, împretit și croșetat, seniorii din orașul Drochia, participă la festival pentru ași împărtăși pasiunile.

IULIA NAZAROCICHINA: „Am văzut la o doamnă o icoană foarte frumoasă, foarte frumoasă. Nu o uit nici în ziua de azi. Și mi-am spus eu mie singură, oare eu n-am să pot? Și, iată, vedeți, am multe icoane și „nature morte”multe am.  Știți, când lucrez la lucrurile astea, îmi depun iubirea, mă relaxez. Îmi ocup timpul care să nu-mi fie în zădar undeva, să stai pe o bancă. Și îs pasionată de aia.”

IULIA ROTARU: „În timpul împletiturii îmi amintesc de lucruri frumoase. Am când să mă gândesc, să le îngrămădesc. Și fiindcă a fost vorba de bunelul și bunica fest, m-am gândit să arăt și eu ceva așa, poate lumea nu știe așa ceva, poate nu a văzut așa ceva.”

MARIA PASCARU: „Îmi place și de aceea fac. Nu fac special pentru cineva. Da, acum s-au vorbit cât trebuie la „Bunica și Bunelul Fest”, spun, stai că și eu am niște lucruri care pot să le arăt cu ce mă ocup.”

ALEXANDRA POSTOVAN: „Anul acesta vom fi a doilea an pentru a participa. Acolo se demonstrează tradițiile, obiceiurile, sunt ateliere de lucru. Noi ne relaxăm, primim o satisfacere sufletească, anume de tare ce dorim, ca să fim poate, dacă se va reuși probele online, să ajungem chiar și în finală, dar pentru noi contează mult participarea, implicarea și participarea.”

SELIAN ANDREUȚĂ: „Din copilării îmi plăcea muzica, îmi plăcea pictura. În anii… la universitate am început a scrie poezii. După universitate am început să compun și melodii. Și aș vrea să… vă prezint două melodii. Una din melodii este „Vremea fuge.” În melodia aceasta am vrut să fac o legătură între tineret și bătrâni. În așa mod că să nu ne fie frică când bătrânim.”

Festivalul va culmina cu un eveniment de amploare pe 5 octombrie 2025, în centrul orașului Bălți, în Piața Vasile Alecsandri, cu începere de la ora 10:30. Invitați speciali vor fi Adrian Ursu și Orchestra. Organizat de Primăria mun. Bălți, în parteneriat cu AO „CASMED” și Rețeaua Națională a Seniorilor Activi din Moldova, acest festival promovează îmbătrânirea activă, tradițiile și valorile strămoșești, aducând împreună generații pentru a împărtăși experiențe și bucurii de neuitat.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md