/VIDEO/ Iurie Neghină – veteranul care a apărat Independența Republicii Moldova: „Sincer să vă spun, îmi era frică”

Citește și:

Fie ca această zi să ne unească în jurul valorilor naționale și să ne inspire în muncă pentru edificarea unui stat puternic, echitabil și demn, La Mulți Ani, Republica Moldova, să rămâi mereu o țară a păcii, a dreptății și a speranței.”

Pentru Iurie Neghină, veteran al războiului de pe Nistru și vicepreședinte al Uniunii Naționale a Veteranilor, 27 august nu este doar Ziua Independenței, ci și ziua amintirilor dureroase, a sacrificiului și a onoarei aduse drapelului. La 34 de ani de la proclamarea independenței, militarul de profesie își amintește cum a preluat comanda unui batalion și a plecat să-și apere patria.

IURIE NEGHINĂ, vicepreședintele Uniunii Naționale a Veteranilor: „Pe atunсi încă nu existau unități militare ca brigăzi de infanterie motorizată unu, doi și trei, dar erau batalioane. Mergea conflictul, mai mulți erau implicați poliția și evident și din rezervă mobilizați în centre militare, dar a devenit un moment când s-a implicat și armata, fiindcă ei utilizau tehnică și armament din armata 14 și nu mai țineau piept forțele Republicii Moldova care erau pe atunci.”

- Advertisement -

Veteranul a luptat în Tighina, una dintre cele mai grele bătălii din vara anului 1992

IURIE NEGHINĂ, vicepreședintele Uniunii Naționale a Veteranilor: „Operațiunea Tighina, din 19 iunie 1992, acolo au fost mai mult implicați armata, deja tehnica militară și etc. Permanent în pregătire de luptă, permanent în alarme, permanent în trageri, permanent în poligon, permanent închegarea trupelor, deoarece cu cât este mai pregătită unitatea militară cu atât cu succes îndeplinește misiunile, familiile erau aici, noi eram în zona de conflict.”

Veteranul nu a uitat să-și menționeze cu durere în suflet camarazii căzuți în luptă pentru ca astăzi, steagul Republicii Moldova să fluture deasupra tuturor.

IURIE NEGHINĂ, vicepreședintele Uniunii Naționale a Veteranilor: „Da, au fost mai mulți răniți, unul decedat, aș vrea chiar să-l pomenesc azi, post-mortem Cavaler merite excepționale, Viorel Ciobanu din satul Șuri, raionul Drochia, a fost un băiat înalt, frumos, smolit, un moldovean adevărat, care cu o grenadă în mână, intrând într-o scară a decedat. Dumnezeu să-l odihnească.”

Pentru Iurie Neghină, comandantul care a avut în batalionul său aproximativ 400 de soldați, prioritatea numărul unu era viața fiecăruia camarad.

IURIE NEGHINĂ, vicepreședintele Uniunii Naționale a Veteranilor: „Aveam o frică, ca ostașii mei, care eu am închegat trupele pe parcursul la două luni de zile, aprilie – mai, am organizat diferite aplicații cu aceștia, ca să mă asculte, să îndeplinească cerințele mele și ca să spunem așa să meargă după mine să îndeplinească misiunea pe care eu o aveam pusă de către vice-ministrul Apărării de atunci, generalul Creangă.”

Astăzi Republica Moldova marchează 34 de ani de la proclamarea Independenței.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md