Spitalul Clinic Bălți are un nou conducător. Cine este Iurie Osoianu

Citește și:

Spitalul Clinic Bălți are un nou director interimar, Iurie Osoianu, care anterior a condus timp de două mandate Spitalul Raional Fălești.

Acesta a preluat interimatul de astăzi, ieri fiind prezentat angajaților ieri de către Ministra Sănătății, Ala Nemerenco.

Numirea sa survine după ce instituția a rămas fără conducere, în contextul arestării preventive a fostului director, Gheorghe Brînză, pentru o perioadă de 30 de zile.

/VIDEO/ Directorul şi vicedirectorul Spitalului Clinic Bălți cercetați de CNA pentru corupție
- Advertisement -

Potrivit CNA, Gheorghe Brînză este bănuit că ar fi primit periodic bani de la subalterni pentru diverse favoruri, precum: neincluderea absențelor nemotivate în pontaj, acordarea de premii și concedii, precum și facilitarea internărilor sau intervențiilor medicale pentru rudele unor angajați.

În același dosar, vice-directorul spitalului este cercetat pentru corupere pasivă, fiind suspectat că ar fi solicitat și primit bani direct de la pacienți pentru a le facilita internările și accesul la intervenții chirurgicale.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md