/VIDEO/ Primii alegători din Bălți și-au exercitat dreptul la vot încă de dimineață

Citește și:

Primii bălțeni s-au prezentat la urne încă de la primele ore, pentru a-și exprima opțiunea politică

„La alegeri este important să participăm, important pe cine alegem. Principalul să fie pace, să nu fie război și copiilor un viitor mai bun.”

„ Pentru pace, în primul rând și bunăstare. Cum credeți este important să mergem la alegeri? Sigur, nu important, dar extra important. De ce? Pentru că ne alegem viitorul, viața noastră.”

- Advertisement -

Alegătorii au subliniat importanța participării la scrutin.

„Este important, pentru ca votul meu să nu fie dat nimănui. Dacă nu vii, gata.”

„Noi mereu votăm pentru un viitor mai bun. Toți, de asta oamenii și vin aici. Să fie totul bine și frumos. Nu mereu ne iese, dar o să vedem ce va fi.”

Până la ora 09:00, la Bălți au votat peste 3000 de alegători.

ALEXANDRA GULEAC, președinta biroului 2/13

„ Slavă Domnului totul e bine. Sperăm toată ziua să lucrăm în liniște și pace. De obicei în jur de 900 de persoane de pe sectorul nostru votează stabil, sperăm că și astăzi vor veni. E foarte important, fiecare vot contează, omul trebuie să își exprime dorința sa, are dreptul și trebuie să își respecte.

În total în Republica Moldova au fost deschise 2274 de secții de votare. 301 secții în diasporă și 12 secții speciale pentru alegătorii din Stânga Nistrului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md