Conform datelor Agenției Naționale pentru Sănătate Publică (ANSP), în anul 2024, 57,6% dintre decese au fost cauzate de bolile aparatului circulator, acestea continuând să fie principala cauză de deces în Republica Moldova.
Pe locul al doilea se situează tumorile maligne (17,4%), urmate de bolile aparatului digestiv (8,1%), bolile aparatului respirator (5%), accidentele, intoxicațiile și traumatismele (4,7%), iar alte cauze reprezintă 7,2% din totalul deceselor.
Datele arată diferențe importante între sexe. Mortalitatea femeilor prin bolile aparatului circulator este cu 14,5 puncte procentuale mai mare decât cea a bărbaților — fenomen numit „supramortalitate feminină”.
În schimb, în cazul accidentelor, intoxicațiilor și traumelor, tumorilor maligne și bolilor aparatului respirator, se observă o „supramortalitate masculină”.
Diferențe teritoriale semnificative
Structura mortalității variază și pe regiuni:
- Nordul țării are cea mai mare pondere a deceselor prin boli cardiovasculare – 62,1% din total;
- Chișinău și UTA Găgăuzia înregistrează cele mai multe decese prin tumori maligne – 21,6% și 18,7%;
- Decesele prin boli digestive sunt mai frecvente în UTA Găgăuzia (10,6%) și regiunea Centru (9,8%);
- Mortalitatea prin boli respiratorii este mai mare în Chișinău (6%) și Sud (5,1%);
- În UTA Găgăuzia, rata deceselor cauzate de accidente și intoxicații este de 5,2%, cea mai ridicată din țară.
Biroul Național de Statistică anunță că, în 2024, au fost înregistrate 33,5 mii de decese, în scădere cu 0,8% față de anul precedent (aproximativ 0,3 mii cazuri mai puține decât în 2023).
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

