Sancțiuni americane pentru Lukoil: Va fi afectată Moldova? Răspunsul ministrului Energiei

Citește și:

Sancțiunile americane impuse companiilor petroliere rusești Rosneft și Lukoil nu vor afecta aprovizionarea cu combustibil a Republicii Moldova. Declarația a fost făcută de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei conferințe de presă, scrie tv8.

Totodată, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) s-a autosesizat și monitorizează situația.

„Autoritățile, inclusiv ministerul, monitorizează situația, dar, la moment, cred că și pe viitor, ținând cont că majoritatea produselor petroliere le importă din România, nu există riscul ca Moldova să rămână fără combustibil”, a declarat Junghietu.

- Advertisement -

Totodată, ANRE a invitat reprezentanții companiei Lukoil-Moldova, „pentru a clarifica aspecte ce vizează situația actuală la nivel organizațional a companiei și acțiunile care urmează a fi întreprinse în continuare în noul context internațional”.

În acest context, instituția monitorizează situația internațională și dă asigurări că va „întreprinde întregul set de măsuri disponibile, în limitele competențelor legale, pentru a asigura în continuare predictibilitatea, stabilitatea și securitatea aprovizionării statului cu produse petroliere”.

De asemenea, Dorin Junghietu a dat asigurări că prețul carburanților nu va fi afectat de sancțiunile americane, întrucât prețul este influențat de trendurile globale, iar piața din Moldova „este liberă și competitivă”.

Amintim că, Președintele Statelor Unite, Donald Trump, impune sancțiuni împotriva celor mai mari două companii petroliere rusești, Rosneft și Lukoil. Decizia vine după blocarea unui nou summit cu Vladimir Putin la Budapesta și pe fondul frustrării liderului american legate de lipsa unor progrese în negocierile de pace.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md