Viorel Cernăuțeanu rămâne la conducerea IGP. Declarația Daniellei Misail-Nichitin

Citește și:

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a confirmat că Viorel Cernăuțeanu va rămâne în funcția de șef al Inspectoratului General al Poliției (IGP). Anunțul a fost făcut în cadrul unei emisiuni televizate, unde oficiala a subliniat profesionalismul și stabilitatea de care a dat dovadă actualul conducător al instituției.

Domnul Cernăuțeanu este un bun profesionist. Amenințările sunt însă de natură complexă, iar infracționalitatea trebuie combătută. Are o echipă performantă și, bineînțeles, vom face echipă în continuare”, a declarat Daniella Misail-Nichitin.

Potrivit ministrei, colaborarea dintre conducerea MAI și cea a Poliției va continua, având ca obiectiv consolidarea capacităților instituționale și creșterea siguranței cetățenilor.

- Advertisement -

Viorel Cernăuțeanu se află la conducerea Inspectoratului General al Poliției din decembrie 2021. Recent, Maia Sandu a semnat un decret prezidențial prin care Viorel Cernăuțeanu fost avansat în gradul special de chestor-șef, în temeiul articolului 88 litera j) din Constituție și al Legii privind funcționarul public cu statut special din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md