/VIDEO/ De ce să aprindeți farurile în timpul zilei? Poliția din Bălți le reamintește șoferilor regulile de circulație pe timp de iarnă

Citește și:

Începând de la 1 noiembrie până pe 31 martie inclusiv, toți șoferii din Republica Moldova sunt obligați să se deplaseze pe timp de zi cu lumina de întâlnire pornită. Pentru unii a devenit un obicei, alții recunosc că uită să o aprindă.

„Din anul 67 sunt la volan, în Uniunea Sovietică nu era așa. Atunci aprindeau luminile de întâlnire doar când era ceață.”

„Nu am aprins luminile de întâlnire. Problema este că nu așa de târziu m-am pornit și afară încă este zi. Acum le-am aprins.”

- Advertisement -

„Desigur, cunoșteam și chiar aprindeam. Aparent, aprindeam doar luminile de poziție în loc de luminile de întâlnire. Este bine, într-adevăr, dacă era ceață, puteam să comit și un accident. Este corect. Bravo! Mulțumesc!”

„Din neatenție, nu am atras atenție la automobil. Suntem oameni, facem greșeli. Mi se pare normal că polițistul a procedat corect când m-a stopat. Nu am făcut-o intenționat și m-a corectat. Mulțumesc lui mult. Bravo. Mersi mult.”

Pentru a atrage atenția asupra siguranței rutiere, ofițerii din cadrul Direcției patrulare „Nord” au desfășurat o acțiune de prevenire la Bălți.

IGOR SCUTARU, ofițer principal, Direcția de patrulare „Nord”: „În perioada 1 noiembrie – 31 martie, toți conducătorii auto sunt obligați să se deplaseze pe timp de zi cu luminile de întâlnire pornite. Scopul principal este de a spori vizibilitatea și nu în ultimul rând de a preveni accidentele rutiere.”

Poliția reamintește că nerespectarea acestei reguli constituie contravenție și se pedepsește cu amendă.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md