Scandalul diplomelor false: ce spune ministrul Emil Ceban despre semnătura sa

Citește și:

Ministrul Sănătății al Republicii Moldova, Emil Ceban, a venit cu o reacție oficială după ce în presa din România au apărut informații privind o anchetă penală care vizează presupuse diplome false de rezidențiat eliberate unor medici moldoveni.

Într-un comunicat public, Ceban a declarat că, în perioada în care deținea funcția de rector al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, a semnat anual mii de diplome, în baza unei proceduri administrative standard și digitalizate, care respectă toate normele legale.

Procesul de eliberare a diplomelor este riguros reglementat, iar semnătura rectorului este o etapă obligatorie pentru toate actele de studii emise de universitate. Nu am avut niciodată motive să pun la îndoială veridicitatea acestor documente”, a subliniat ministrul.

- Advertisement -

Totodată, Emil Ceban a precizat că, dacă în urma anchetei autorităților din România se va demonstra că anumite diplome au fost semnate în baza unor documente interne falsificate, el este cel mai interesat să afle cine se face vinovat.

Solicit autorităților competente din ambele state să clarifice situația. Dacă s-au produs încălcări, acestea trebuie elucidate și sancționate conform legii”, a adăugat ministrul.

Potrivit presei române, 12 medici din Republica Moldova sunt vizați în anchetă, printre aceștia figurând și un consilier superior din cadrul Ministerului Sănătății din România.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md