Situația Lukoil în Moldova. Ce măsuri întreprinde statul pentru a evita riscul blocării aviației civile

Citește și:

Terminalul petrolier al Aeroportului Internațional Chișinău – considerat un activ strategic pentru securitatea energetică și funcționarea sectorului avia – a intrat temporar în administrarea statului, pentru a preveni întreruperi în aprovizionarea aeronavelor cu kerosen, a scris Dorin Junghietu, Ministrul Energiei.

Pentru a asigura continuitatea livrărilor, grupul de lucru responsabil de supravegherea aprovizionării cu combustibil, împreună cu Î.S. „Aeroportul Internațional Chișinău” (AIC), a elaborat și implementat un plan de gestionare a situației.

 Pe 12 noiembrie 2025, statul a semnat un contract de comodat cu compania Lukoil, prin care aceasta transmite gratuit activele terminalului petrolier către AIC.
Pe 13 noiembrie, s-a desfășurat procesul de predare-primire al bunurilor, ceea ce permite continuarea operării fără întreruperi.

- Advertisement -

Decizia a fost luată în contextul riscului ca, din 21 noiembrie, Lukoil să nu mai poată furniza și opera combustibilul aviatic. Contractul de comodat reprezintă o soluție temporară, până la stabilirea unui regim permanent.

Autoritățile au anunțat că au negociat deja cu o companie românească furnizarea de combustibil pentru perioada imediat următoare, iar aprobarea exportului este așteptată chiar astăzi.

AIC va opera terminalul petrolier până la achiziționarea definitivă a activelor Lukoil.

În paralel, aproximativ 100 de stații din rețeaua Lukoil continuă să activeze pe piața petrolieră. Totuși, autoritățile precizează că piața este suficient de diversificată — cu operatori care se aprovizionează atât terestru din România, cât și prin Portul Giurgiulești — astfel că nu există riscuri privind lipsa carburanților.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md