Președintele Oficiului Teritorial Briceni al fostului Partid „Șor”, trimis în judecată pentru finanțare ilegală

Citește și:

Procuratura Anticorupție a finalizat urmărirea penală și a transmis în instanță dosarul președintelui Oficiului Teritorial Briceni al fostului Partid Politic „Șor”, fiind acuzat de complicitate la acceptarea finanțării ilegale din partea unui grup criminal organizat.

Potrivit Procuraturii, cauza a fost disjunsă în 2024 din dosarul principal pornit în 2022. Ancheta, desfășurată în colaborare cu Centrul Național Anticorupție, arată că învinuitul, în perioada iulie–octombrie 2022, ar fi coordonat activitățile locale ale partidului, deși cunoștea că finanțarea provenea din surse clandestine.

Procurorii susțin că acesta ar fi colaborat cu conducerea partidului – vicepreședinți, trezorier și curieri – contribuind la acceptarea banilor iliciți, transmițând instrucțiuni și informații necesare organizării protestelor și remunerării participanților.

- Advertisement -

Suma totală a finanțării ilegale acceptate ar depăși 1,8 milioane de lei, bani proveniți dintr-un grup criminal organizat care ar fi urmărit influențarea scenei politice și obținerea puterii prin mijloace ilegale.

Învinuitul nu își recunoaște vina, iar dosarul va fi examinat în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

Pentru infracțiunea imputată, legea prevede o pedeapsă de la 2 la 7 ani de închisoare sau amendă între 57 500 și 92 500 de lei, precum și interdicția de a ocupa anumite funcții pe o perioadă de 2–5 ani.

Pentru a garanta executarea pedepsei, procurorii au aplicat sechestru pe bunurile învinuitului, în valoare de aproximativ 162 000 de lei.

Persoana acuzată este prezumată nevinovată până la o hotărâre definitivă în instanță.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

A murit Boris Grițunic, arhitectul care a contribuit la transformarea municipiului Bălți

Arhitectul Boris Grițunic, Cetățean de Onoare al municipiului Bălți și una dintre personalitățile care au marcat dezvoltarea urbanistică a...

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...
  sursa: cursbnm.md