Doi tineri din Strășeni, reținuți la Bălți pentru distribuirea drogurilor prin Telegram

Citește și:

Polițiștii din Bălți anunță destructurarea activității infracționale a unui grup specializat în comercializarea drogurilor în nordul țării și alte regiuni ale Republicii Moldova. În urma măsurilor speciale de investigație, au fost identificați doi tineri de 19 și 22 de ani, originari din raionul Strășeni, care distribuiau droguri inclusiv prin intermediul aplicației Telegram.

Potrivit anchetatorilor, drogurile erau plasate în zone mai puțin aglomerate, iar coordonatele și fotografiile locurilor de ascundere erau transmise „operatorului” grupului infracțional. Rețeaua asigura distribuirea substanțelor atât în municipiul Bălți, cât și în alte localități ale țării.

În timpul perchezițiilor, oamenii legii au ridicat zeci de pachețele cu masă vegetală și droguri sintetice de tip PVP, telefoane mobile, cartele SIM, un cântar electronic, materiale pentru ambalare, precum și mai multe cartușe de calibrul 16.

- Advertisement -

Cei doi suspecți au fost plasați în arest pentru 30 de zile. Conform legislației, aceștia riscă o pedeapsă de până la 7 ani de închisoare pentru trafic ilicit de droguri.

https://t.me/tvnord/17331

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md