Un copil de trei ani a căzut într-o fântână din curtea casei. Totul s-a întâmplat pe 28 noiembrie, în Slobozia. Mama se afla în bucătărie, iar tatăl lucra în grădină împreună cu cei doi copii ai familiei, de cinci și trei ani. La un moment dat, băiatul mai mare a intrat în casă, iar cel mic a rămas afară nesupravegheat.
Câteva clipe mai târziu, părinții au observat că mezinul lipsește. După ce au strigat fără niciun răspuns, tatăl a verificat fântâna și l-a găsit pe copil la o adâncime de 3–4 metri, în apă, în stare de inconștiență.
Bărbatul a sărit imediat în fântână, iar vecinii au intervenit pentru a-i scoate la suprafață pe el și pe copil. Serviciul medical de urgență a fost chemat de urgență.
Medicii au diagnosticat băiatul cu hipotermie de gradul II și stop cardio-respirator. Copilul a fost transportat la secția de reanimare a Centrului Republican Mamei și Copilului, unde a fost stabilizat. Potrivit medicilor, starea lui este acum stabilă.
Oamenii legii au deschis o anchetă și efectuează verificările necesare pentru a stabili toate circumstanțele incidentului.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

