/VIDEO/ Gimnaziul din Singureni va purta numele fostului ministru al Educației, Leonid Bujor

Citește și:

Gimnaziul din satul Singureni, raionul Rîșcani, a fost redenumit în cinstea lui Leonid Bujor, fost deputat și ministru al Educației. Evenimentul a adunat rude, colegi, prieteni și locuitori ai satului, iar elevii spun că poartă cu onoare și responsabilitate acest nume.

„A fost un eveniment foarte plăcut, frumos care ne-a creat la toți impresii bune și un omagiu a regretatului Leonid Bujor printre noi și un eveniment care sigur va rămâne pentru noi o faptă care nu o vom uita niciodată.”

„A fost un domn de onoare, a avut multe merite, a publicat cărți și a fost o noutate neașteptată pentru noi că vom purta denumirea dumnealui și a fost foarte plăcut și este memorabil pentru noi, este ceva deosebit și vom ține minte.”

- Advertisement -

„Evenimentul de astăzi a fost ceva entuziasmant, am avut niște pregătiri în intens cu diriginta, profesorii, cu doamna Maria și doamna Directoare, am avut emoții foarte mari, însă cu ce zâmbet ne-au primit, cum ne-au primit oaspeții a fost ceva plăcut și emoții s-au dus brusc și totul a fost liniștit și suntem mândri de această schimbare, în localitatea noastră.”

Un moment aparte al ceremoniei a fost discursul tatălui lui Leonid Bujor, de 89 de ani, care a transmis un mesaj emoționant elevilor și comunității.

ALEXANDR BUJOR, tatăl lui Leonid Bujor: „Vă doresc multă sănătate, succese frumoase pe tărâmul obștesc și o viață plină de bucurii și mulți ani înainte și toate bune de pe întregul glob pământesc.”

VALENTINA BUJOR, soția lui Leonid Bujor: „Pentru familia noastră este o onoare, este un mare eveniment fiindcă Leonid a meritat, a fost un om de omenie, un responsabil, un om cu suflet mare, care a iubit frumos, a iubit oamenii, a fost printre oameni și pentru oameni.”

TATIANA COJOCARU, directoarea Gimnaziului „Leonid Bujor, s. Singureni, r-nul Rîșcani: „A fost o muncă în echipă, alături de colegii mei, alături de doamna director adjunct, ne-am gândit încă din vară, dacă din luna mai am început toate aceste proceduri, deja este o jumătate de an, împreună am pus picătură cu picătură și în colaborare cu doamna Valentina, iarăși a verificat, ce i-a plăcut ce nu i-a plăcut, totul a fost bine ok, scenariu, în rest, avem copii străduitori, sârguincoși, cadre didactice devotate și am făcut un lucru mare.”

Leonid Bujor s-a născut la 27 noiembrie 1955 în satul Singureni, raionul Râșcani. După absolvirea școlii medii din Leadoveni, astăzi Corlăteni, și-a urmat studiile la Universitatea de Stat din Moldova. Pentru activitate sa, Leonid Bujor a fost distins în 2010 cu Ordinul de Onoare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md