Centrul de Transfuzie a Sângelui din Bălți va fi modernizat din temelie. Clădirea este printre primele beneficiare ale proiectului INSPIREE – unul dintre cele mai ample programe de eficiență energetică lansate în Republica Moldova.
NATALIA GURĂU, asistent medical principal, Centrului Național de Transfuzia Sângelui: „Pentru noi toți, renovarea înseamnă condiții de lucru mai confortabile, un spațiu modern și o siguranță mai mare a proceselor. De asemenea, renovarea va aduce condiții mai comode și mai sigure pentru aflare, îmbunătățirea zonelor de așteptare și o infrastructură modernă, crescând în același timp nivelul de confort.”
SILVIA ROȘCA, directorul Centrului Național de Transfuzia Sângelui: „Acest acord va include eficientizarea energetică a instituției noastre respectiv va fi îmbunătățită aspectele ce țin de energia termică și energia electrică, în cazul ăsta vom beneficia de o îmbunătățire a infrastructurii clădirilor în care are loc deservirea donatorilor de sânge.”
În total, 30 de clădiri publice vor fi modernizate: 14 spitale raionale și 16 instituții de învățământ superior și profesional tehnic.
CAROLINA NOVAC, Secretar de Stat, Ministerul Energiei: „Vorbim în primul rând de 60 clădiri educaționale, printre care cămine studențești, dar și alte centre de excelență care apropo așa în Bălți, dar și 16 clădiri spitalicești, clădiri medicale și atunci noi vizăm în primul și în primul rând aplicarea unui set întreg de măsură de eficiență energetică precum și măsuri care sunt menite să structureze și să fortifice clădirea în sine.”
ION PRISĂCARU, secretar de stat, Ministerul Sănătății: „Un proiect foarte important pentru sistemul de sănătate și mă bucur foarte mult că începem cu centru de transfuzie stația Bălți, fiindcă este o instituție strategică pentru nordul țării, instituția care aprovizionează cu produse sangvine întreg nordul țării, iar aceasta înseamnă în primul rând siguranța pacientului și siguranța actului medical. Proiectul presupune o renovare completă a blocului atât prin eficientizare energetică dar și adaptarea la condițiile moderne de activitate și la toate standardele europene în domeniu.”
INSPIREE, „Inițiativa pentru dezvoltarea infrastructurii publice durabile prin renovări de eficiență energetică”, este implementat de Guvern prin Ministerul Energiei și UCIPE, cu sprijinul Agenției Franceze de Dezvoltare și al Guvernului Federal al Germaniei,
MAXIME LEBOVICS, director al Biroului AFD în Moldova: „Noi, ca Franța și instituție publică bancară a Guvernului francez, sprijinim Republica Moldova în procesul său de aderare la UE și în dezvoltarea durabilă și, bazându-ne pe experiența noastră în proiecte de eficiență energetică la nivel mondial, am considerat că există necesități și oportunități pentru a interveni în acest sector și, totodată, pentru a contribui la îmbunătățirea sectorului public printr-un proiect de eficiență energetică. Acest proiect se numește INSPIRE și suntem foarte mândri să sprijinim țara dumneavoastră în această direcție.”
Modernizarea celor 30 de clădiri publice va reduce consumul de energie, va crește confortul și va adapta instituțiile Moldovei la standardele europene. Lucrările urmează să înceapă treptat în instituțiile medicale și educaționale incluse în proiect.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

