/FOTO/ Profesorii de la Cubolta s-au alăturat acțiunii naționale pentru demnitate în educație

Citește și:

Cadrele didactice din cadrul Cubolta, Sîngerei s-au alăturat acțiunilor de solidaritate desfășurate la nivel național de Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ), exprimându-și poziția printr-un gest simbolic.

Profesorii au ridicat foi albe, simbol al demnității și al viitorului educației, în semn de susținere a revendicărilor privind respectarea drepturilor cadrelor didactice și asigurarea unor condiții echitabile de muncă.

Acțiunea are loc în contextul în care sindicatele din educație cer autorităților soluții urgente pentru sistemul educațional, inclusiv majorarea valorii de referință pentru salarizare, astfel încât veniturile din educație să țină pasul cu creșterea costului vieții.

- Advertisement -

Prin acest gest, colectivul Cubolta și-a exprimat solidaritatea cu întreaga comunitate pedagogică din Republica Moldova, transmițând un mesaj clar că educația nu poate fi ignorată, iar respectul față de cei care formează generațiile viitoare este esențial.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md