Trei bebeluși născuți prematur la IMC au fost externați după 65 de zile de îngrijiri medicale

Citește și:

Trei bebeluși născuți prematur la Institutul Mamei și Copilului (IMC) din Chișinău au fost externați și au plecat acasă alături de părinții lor, după 65 de zile de îngrijiri medicale specializate.

Cei trei copii – Artiom, Arina și Roman – s-au născut pe 12 octombrie și au necesitat monitorizare medicală atentă. În primele 10 zile, aceștia au fost îngrijiți în secțiile de reanimare pentru nou-născuți, iar ulterior au fost transferați în Secția prematuri.

Potrivit medicilor, evoluția micuților a fost una favorabilă, datorită intervenției medicale prompte și a muncii în echipă a personalului medical.

- Advertisement -

Astăzi, 16 decembrie, cei trei bebeluși au fost externați, moment mult așteptat de părinți.

Sunt primii noștri copii și avem emoții foarte mari. Ne bucurăm că suntem bine și le mulțumim medicilor pentru tot ajutorul acordat”, a declarat mama copiilor, Ana.

Reprezentanții IMC subliniază importanța îngrijirilor neonatale specializate în creșterea șanselor de supraviețuire ale copiilor născuți prematur.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md