/VIDEO/ Din ruină în atracție turistică. Fosta școală din Fălești intră în renovare

Citește și:

Clădirea fostei Școli Primare din Fălești, una dintre cele mai vechi construcții ale localității, urmează să fie renovată cu sprijinul Uniunii Europene.

„Aici a fost a boierului gospodăria și a fost tot numai livadă, unde este școală, era proprietatea boierului, pe urmă a fost școală, după școală muzicală, apoi poliția și acum este în stare deplorabilă. Să fie, dar cum era înainte, nu va mai fi, aici era frumos, românii au construit-o. Eu aici am învățat la școală și a fost curățenie.”

Edificiul, care de-a lungul timpului a avut mai multe destinații, se află în prezent într-o stare avansată de degradare

- Advertisement -

„Este o clădire frumoasă, cărămidă veche, are nevoie de restaurare, ferestre și gata, va fi superb.”

„Îmi amintesc că a fost Sectorul de Poliție, a fost școală muzicală pe vremuri. Da, ne povestesc ăștia care o cunosc mai bine, este veche, înaintea războiului încă a fost.”

„Aici a fost înainte instanța de judecată, avocații, anchetatori. Veneau mulți copii aici la școala muzicală. -Este o clădire importantă? Da, desigur.”

Construcția datează din jurul anului 1890 și este considerată un monument de istorie arhitecturală

LUCIA BUGA, șefă adjunctă a Direcției de cooperare transfrontalieră, atragerea investiților și construcții: Este un proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin programul INTERREG NEXT  6 România – Republica Moldova 2021 – 2027. Obiectivul principal este consolidarea rolului culturii și turismului durabil în dezvoltarea economică. Scopul principal al proiectului este reabilitarea fostei școli primare de fete și băieți din orașul Fălești, un monument de istorie arhitecturală. Dotarea centrului care se va deschide mai apoi, va avea câteva ateliere meșteșugărești, un centru turistic și în cadrul acestui proiect va fi elaborat și un ghid turistic.”

Valoarea totală a proiectului este de 1.483.342,40 euro, iar finalizarea lucrărilor este planificată pentru anul 2027.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md