Guvernul a aprobat inițierea negocierilor cu Oman privind vizele pentru oficiali

Citește și:

În cadrul ședinței de astăzi a Guvernului, cabinetul de miniștri a aprobat proiectul Hotărârii de Guvern privind inițierea negocierilor și aprobarea semnării Acordului dintre Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Sultanatului Oman privind exonerarea reciprocă de vize pentru titularii pașapoartelor diplomatice, de serviciu și speciale.

Potrivit autorităților, inițiativa are la bază interesul comun al celor două state de a impulsiona, diversifica și dezvolta relațiile de prietenie și cooperare bilaterală, prin facilitarea călătoriilor oficiale pentru categoriile de persoane vizate, cu respectarea legislației naționale și a normelor privind ordinea publică și securitatea națională.

Prin semnarea acestui acord, Republica Moldova și Sultanatul Oman își vor reconfirma intenția de a crea condiții favorabile pentru consolidarea dialogului politic și pentru dezvoltarea relațiilor economice, comerciale, tehnico-științifice și culturale, prin facilitarea contactelor directe între factorii de decizie din ambele țări.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md