/VIDEO/ Cu ce se încălzesc oamenii din sate pe timp de ger: lemnele rămân principala soluție

Citește și:

Gerul din ultima perioadă îi pune la încercare pe locuitorii din satele din nordul țării

„Focul l-am aprins de dimineață, de la jumătate la opt, pentru că este frig. Iarna asta mi-am adus lemne, 10 mii iaca am dat pe lemnele acestea. Da cu lemne până seara, punem câte un lemn ca să fie cald, vin nepoții și trebuie să fie cald.”

În timp ce unii au fost conectați la gaz, costurile mari îi determină să revină la metodele tradiționale de încălzire — focul în sobă

- Advertisement -

„Băieții mi-au pus gaz, dar mi-a venit factura și este tare scump, 1600 de lei a venit pentru o lună de zile. – Da, dar nu puteți și fără foc. Da, dar facem și cu lemne, mai facem economie, facem așa normal ca să fie cald. Acum mai mult merge, pentru că este ger.”

Oamenii spun că focul este aprins încă de dimineață, pentru a menține căldura în locuințe pe tot parcursul zilei

„Odată fac focul și tot pun câte olecuță, până se face jăratic, apoi iar pun câte un lemn și iar se aprinde, apoi este normal în casă, mai am și pelete, peletele și mai mult ține.”

„Cum, facem și de două ori, și de trei ori pe zi, punem câte olecuță, dacă se încălzește și este bine.”

„Facem, cum să nu facem, dacă este frig, noi suntem bătrâni.”

În această perioadă, costurile pentru încălzirea locuințelor diferă în funcție de tipul de combustibil ales

Meteorologii anunță pentru următoarele zile, temperaturi scăzute, cu minime de până la minus 14 grade Celsius pe timp de noapte

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...

Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” a reunit la Drochia sportivi din trei țări

🏓 Sportivi din Republica Moldova, România și Ucraina participă la Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” desfășurat la Drochia. 🏆 Competiția a reunit aproximativ 80 de participanți și a inclus meciuri disputate într-un spirit de fair-play. 🤝 Evenimentul a promovat colaborarea dintre comunitățile sportive din cele trei țări. #TenisDeMasă #Drochia #Sport
  sursa: cursbnm.md