Cum s-au desfășurat orele în școlile din țară

Citește și:

Condițiile meteorologice nefavorabile au determinat modificări în desfășurarea procesului educațional în mai multe instituții de învățământ primar și secundar din Republica Moldova.

Potrivit datelor Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova, 129 de instituții de învățământ au organizat lecțiile în format online, iar alte 29 au desfășurat activitatea în regim mixt, cu prezență fizică și online. În cazul a 174 de instituții, orele vor fi recuperate ulterior.

Totodată, 841 de instituții de învățământ și-au desfășurat activitatea în condiții normale, cu prezență fizică la clasă.

- Advertisement -

Amintim că, în contextul condițiilor meteorologice dificile generate de polei, Ministerul Educației și Cercetării a recomandat instituțiilor de învățământ și organelor locale de specialitate din domeniul educației să evalueze situația specifică fiecărei școli și să decidă dacă, pentru ziua de 26 ianuarie 2026, este necesară aplicarea unui regim special de desfășurare a lecțiilor.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md