Moldelectrica a restabilit alimentarea cu energie electrică pe întreg teritoriul țării

Citește și:

Î.S. „Moldelectrica” anunță că alimentarea cu energie electrică a fost restabilită complet, după deconectările înregistrate în prima parte a zilei de 31 ianuarie. Potrivit operatorului sistemului de transport al energiei electrice, în urma manevrelor operative efectuate în rețelele electrice de transport și distribuție, toți consumatorii au fost reconectați la rețea.

La nivelul rețelei de transport, procesul de restabilire a alimentării a fost finalizat, iar în prezent toate stațiile electrice de 110 kV sunt alimentate. În municipiul Chișinău, reconectarea consumatorilor a avut loc etapizat, prin restabilirea alimentării fiderilor de 10 kV.

Reprezentanții Moldelectrica precizează că, la această oră, rețelele electrice funcționează stabil, fără restricții de consum. De asemenea, Sistemul Electroenergetic Național operează în parametri normali, iar consumul de energie electrică se încadrează în limitele prognozate, fără a fi necesară procurarea energiei electrice de avarie.

- Advertisement -

Î.S. „Moldelectrica” menționează că monitorizează în permanență situația operativă a Sistemului Electroenergetic Național și va informa opinia publică în cazul apariției unor modificări sau situații neprevăzute.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md