Anchetă după moartea Ludmilei Vartic. Telefoanele familiei, ridicate de poliție

Citește și:

Telefoanele Ludmilei Vartic și al soțului ei au fost ridicate de oamenii legii, a comunicat pentru Realitatea ofițera de presă a Poliției Naționale, Diana Fetco. Ofițerii din Hîncești stabilesc dacă au existat acțiuni de violență în familie, potrivit realitatea.md.

Bărbatul urmează să fie audiat în scurt timp. Polițiștii verifică informațiile apărute în spațiul public, despre presupuse abuzuri din partea lui.

„A fost pornită o cauză penală în inspectoratul din sectorul Rîșcani. Suplimentar a fost inițiată o procedură la Hîncești pe faptul violenței în familie, urmând a fi verificate toate informațiile apărute în spațiul public. Pentru acumularea probatoriului, atât telefonul victimei, cat și al bărbatului au fost ridicate de poliție. Soțul victimei urmează să fie audiat de oamenii legii în cel mai scurt timp”, a precizat Diana Fetco.

- Advertisement -

O femeie și-a pierdut viața pe 3 martie, după ce a căzut de la înălțime pe strada Calea Orheiului din Capitală. Ulterior, în spațiul public au apărut informații precum că aceasta lucra educatoare și ar fi fost supusă violenței domestice, iar drept urmare și-ar fi pus capăt zilelor. Mai multe ONG-uri și oficiali au vorbit public despre tragedie și au cerut anchetarea circumstanțelor decesului.

Reprezentanții Procuraturii au comunicat pentru Realitatea că „organele de urmărire penală ale Inspectoratului de Poliție Rîșcani al Direcției de Poliție mun.Chișinău și Inspectoratului de Poliție Hîncești au înregistrat procese penale, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cazului. În cadrul acestora urmează a fi efectuat un șir de acțiuni procesuale, iar după acumularea probatoriului necesar, va putea fi emisă o soluție pe caz”.

Urmare a tragediei, doi copii au rămas fără mamă. Soțul victimei este un funcționar de rang înalt din cadrul Consiliului Raional Hîncești, iar administrația regiunii a cerut deja demisia lui.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md