/VIDEO/ Prepelița prinde viață. Sătenii au ieșit la curățenie și au plantat copaci

Citește și:

Prepelița devine mai curată și mai verde datorită oamenilor săi. Zeci de localnici s-au mobilizat și au participat la o acțiune de salubrizare și plantare de copaci, demonstrând că atunci când comunitatea se unește, schimbarea chiar se vede.

„Prepilițenii au o slăbiciune. Când apare o inițiativă pozitivă în folosul comunității, se mobilizează și fac lucruri frumoase. La anunțul, APL-ului,  Administrației Publice Locale, ne-am mobilizat cu grupul de sprijin reciproc, împreună cu alți consătieni, pentru a face niște lucruri frumoase, pentru că vine primăvară și primăvară întotdeauna vine proaspăt, înverzit, cu noi idei, cu noi lucruri frumoase.”

La acțiune au participat tineri, consilieri locali, angajați ai instituțiilor din sat, dar și membri ai grupurilor comunitare.

- Advertisement -

„Astăzi, la inițiativa primarului, în calitate de consilier, am ieșit împreună cu colegii să facem curățări în jurul gunoiștii satului Prepelița. Totodată să pregătim și să sădim lipsa copăceilor care an trecut s-au sădit și este totuși lipsă unde este nevoie de implicarea noastră ca să adăugăm.”

„Într-adevăr, tot efortul pe care îl depune primarul la moment în comuna noastră este binevenit pentru populație, pentru băștinașii satelor și comunitatea, practic, sare în ajutor, îl ascultă. Noi trebuie să mergem să curățim numai zonele astea unde se concentrează cu noi tot râsul din sat. Trebuie să mergem și în alte părți a satului, pe albia Râului, pe traseul central.”

Primarul comunei, Iulian Erimei, susține că aceste activități au devenit deja o tradiție la Prepelița.

IULIAN ERIMEI, primarul comunei Prepelița din raionul Sîngerei: „După cum vedeți și ați văzut, s-au mobilizat tinerii, gimnaziu, casă de cultură, grupul de sprijin reciproc, angajații primăriei, consilierii locali. Și, dat fiind faptul că anul trecut am mai plantat copaci pentru prima dată în jurul acestei gunoiști ca să păstrăm curățenia, am zis că-s acolo unde copacii nu s-au prins, acolo să mai completeam. Și, respectiv, s-a primit o acțiune bună de salubrizare, oamenii au ieșit, prepelițenii sunt uniți, ca de obicei.”

Autoritățile locale încurajează astfel de inițiative și îi îndeamnă pe cetățeni să se implice în continuare pentru a păstra satul curat și a contribui la dezvoltarea comunității.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md