24 de percheziții și rețineri într-un dosar de corupție ecologică

Citește și:

La 27 aprilie 2026, procurorii Secției combaterea infracțiunilor contra mediului din cadrul Procuraturii Generale, în comun cu ofițerii Centrului Național Anticorupție, au desfășurat 24 de percheziții într-o cauză penală ce vizează gestionarea ilegală a deșeurilor periculoase și prejudicierea intereselor unei întreprinderi de stat.

În urma acțiunilor, oamenii legii au ridicat documente și bunuri relevante pentru anchetă. Totodată, patru persoane au fost reținute, iar alte șase persoane au fost citate pentru a fi audiate în calitate de bănuiți.

Potrivit anchetatorilor, dosarul vizează trucarea unei licitații organizate de Î.S. „Moldelectrica” pentru achiziția serviciilor de colectare și valorificare a deșeurilor periculoase. În aceste condiții, ar fi fost desemnat câștigător un agent economic care nu deținea autorizațiile necesare pentru astfel de activități.

- Advertisement -

Autoritățile susțin că această situație a generat un pericol real pentru sănătatea populației și pentru mediul înconjurător. Valoarea contractelor semnate în aceste circumstanțe depășește suma de 4 milioane de lei.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate și atragerea lor la răspundere penală.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr fără permis și în stare de ebrietate, implicat într-un accident cu o mașină de poliție la Sîngerei. Autospeciala, vandalizată ulterior

Un tânăr de 18 ani din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei, este cercetat de polițiști după ce a fost implicat...

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...
  sursa: cursbnm.md