Zece cetățeni străini au fost plasați în custodie publică, în baza demersurilor înaintate de Inspectoratul General pentru Migrație către Judecătoria Bălți, sediul central.
Decizia a fost dispusă la data de 27 mai 2026. Potrivit autorităților, este vorba despre cinci cetățeni ai Sri Lanka și cinci cetățeni ai Nepalului.
Străinii au fost identificați în urma acțiunilor comune desfășurate de angajații Direcției Regionale Nord a Inspectoratului General pentru Migrație și ai Direcției Regionale Vest a Inspectoratului General al Poliției de Frontieră.
Potrivit IGM, aceștia au fost documentați în cadrul unor cauze penale pornite pentru organizarea migrației ilegale săvârșite de un grup criminal organizat. Autoritățile au stabilit implicarea lor în tentativa de trecere ilegală a frontierei de stat în luna mai 2026.
În privința celor zece străini urmează să fie întocmite actele necesare pentru îndepărtarea acestora de pe teritoriul Republicii Moldova.
Inspectoratul General pentru Migrație reiterează că respectarea regulilor de intrare, aflare și ședere în Republica Moldova este obligatorie pentru toți cetățenii străini. Încălcarea legislației atrage aplicarea măsurilor prevăzute de lege.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

