/VIDEO/ Contrabandă în valoare de peste un milion de lei, depistată la vama Hârbovăț

Citește și:

Aproape 2 milioane de țigarete au fost depistate ieri, opt septembrie,  într-un camion cu nisip, de către vameșii de la postul vamal intern de control „Hârbovăț”. Este cea mai mare captură de produse din tutun realizată de Serviciul Vamal în ultimii patru ani.

Potrivit datelor indicate în actele de însoțire, conducătorul autovehiculului transporta, din regiunea transmistreană, nisip pentru construcții, în cantitate de 24 de tone. În cadrul controlului de specialitate, s-a depistat, în bena basculantă, sub un strat de nisip de aproximativ 30 cm, 190 de cutii din hârtie presată, în care se aflau în total 1 900 000 de țigarete de marca „Ashima”.

- Advertisement -

Potrivit informațiilor preliminare, valoarea produselor din tutun pe piața neagră a Republicii Moldova se estimează la peste 1 milion de lei.

Un cetățean moldovean a fost reținut pentru 72 de ore.

Potrivit legii, infracțiunea de contrabandă cu mărfuri accizate se pedepsește cu închisoare de la 4 la 10 ani.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md