Lucrătorii din sistemul medical nevaccinați, ar putea fi privați de indemnizația de 16 mii de lei

Citește și:

Lucrătorii din sistemul medical, care nu s-au vaccinat împotriva COVID-19, ar putea fi privați de indemnizația de 16000 de lei din partea statului în cazul în care se vor infecta cu noul coronavirus. 

Un proiect de hotărâre, în acest sens a fost elaborat de Ministerul Sănătății și propus pentru consultări publice până la data de 19 septembrie. De asemenea documentul prevede și privarea de indemnizația de 100 de mii, în cazul decesului din cauza virusului.

Odată ce a fost asigurat și în continuare se asigură accesul universal la vaccin pentru toți angajații sistemului de sănătate, lucrătorii medicali care evită sau refuză administrarea vaccinului nu se vor mai încadra în categoria celor eligibili pentru a beneficia de indemnizația oferită din partea statului în legătură cu expunerea la riscul de îmbolnăvire”, este precizat în document.

- Advertisement -

Precizăm că, campania de imunizare împotriva COVID-19, în Republica Moldova, a început pe doi martie.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md